Ndërlidhjet

KAIRO


Nagib Mafuz, i vetmi shkrimtar arab fitues i Çmimit Nobel për letërsi, është ndarë nga jeta në Kajro në moshën 94 vjeçare. Vepra e Mafuzit përshkruan jetën e Egjiptit në lagjet e Kajros së vjetër.
Mafuz njihet si shkrimtari më i dashur në Lindjen e Mesme, por njëherësh edhe si një zë moderimi dhe tolerance.
XS
SM
MD
LG