Ndërlidhjet

VJENË


Irani mospërfillës mund të përballet me sanksione të Këshillit të Sigurimit të Kombeve Bashkuara pasi refuzoi të ndërpresë programin bërthamor deri mbrëmë në mesnatë. Një raport konfidencial i Agjencisë Ndërkombëtare për Energji Bërthamore thotë se Irani më 24 gusht e ka vazhduar pasurimin e uraniumit. Presidenti George Bush tha se Irani nuk duhet të lejohet të ndërtojë armë bërthamore, ndërsa ambasadori amerikan në Kombet e Bashkuara John Bolton tha se nuk pret që Këshilli i Sigurimit t'i diskutojë sanksionet para takimit të 5 shtatorit në Berlin mes shefit të diplomacisë evropiane Javier Solana dhe kryenegociatorit bërthamor iranian, Ali Larixhani. Finlanda, e cila mban presidencën e rradhës së BE-së, shfaqi shpresën se kriza rreth programit bërthamor të Iranit, ende mund të zgjidhet me mjete diplomatike. Thirrjen për më shumë dialog me Iranin e bëri ministri i Jashtëm finlandez Erki Tuomioja. "Mendoj se ne të gjithë ende dëshirojmë ta angazhojmë Iranin më seriozisht, dhe nëse përgjigjja e tyre është vërtet ajo çfarë kanë deklaruar, se janë të gatshëm në hyjnë në negociata, atëherë ne duhet të shohim se cilat janë kushtet, kuptohet nëse arrihet një gjë e tillë", tha Tuomioja. Zyrtarë rus ndërkaq, shprehën keqardhje që Irani nuk i plotësoi kushtet e Kombeve të Bashkuara, por Ministri i Jashtëm Sergei Lavrov tha se sanksionet nuk janë mënyra më e mirë për t'i zgjidhur mosmarrëveshjet ndërkombëtare.
XS
SM
MD
LG