Ndërlidhjet

LAPERANTA/FINLANDË


Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian, në takimin që përfundoi sot, që kishte për qëllim zgjidhjen e çështjes së programeve bërthamore të Iranit, shprehën dëshirën për vazhdimin e përpjekjeve diplomatike. Ministri i Jashtëm holandez Bernard Bot, njoftoi se i kanë dhënë kohë shefit të diplomacisë evropiane Havier Solanës për të qartësuar pozicionin iranian rreth ndalimit të pasurimit të uraniumit, dhe e tëra kjo të ndodh para takimit të ministrave të BE-së më 15 shtator.
"Do t'i japim mandatin shefit të BE-së, Havier Solana për të vazhduar të qartësojë këtë pozicion, në ndërkohë ne do të përcaktojmë mënyrat e veprimit. Deri tani nuk është përcaktuar ndonjë datë. Natyrisht dëshirojmë që shumë shpejt të ecim përpara dhe të kërkojmë zgjidhjen në mes të, dialogut apo ndërmarrjes së masave", ka thënë Bot.
Ministrat e familjes evropiane kërkuan nga Teherani të dëshmojë seriozitet për vazhdimin e bisedimeve.
XS
SM
MD
LG