Ndërlidhjet

TEHERAN


Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Kofi Annan po qëndron në Iran ku me liderë të atjeshëm po diskuton çështjen e armëpushimit mes Izraelit dhe Hezbollahut si dhe rreth programeve bërthamore të Iranit.
"Jam i lumtur që sot gjendem në Teheran. Kam ardhur për të diskutuar zbatimin e rezolutës 1701 që ka të bëjë me situatën në Liban. Po ashtu, do të diskutojë çështjet që kanë të bëjnë me këtë rajon dhe komunitetin ndërkombëtar. Po ashtu pres përparim nga bisedimet që do t'i kem me liderët iranian", deklaroi Annan. Gjatë ditës, Annan ka takuar edhe ministrin e Jashtëm iranian Manushr Motaki, i cili në këtë takim, ofroi bashkëpunim të plotë rreth rezolutës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së për Lindjen e Mesme që ka të bëjë me armëpushimin ndërmjet Izraelit dhe Hezbollahut. Kofi Anan pritet që nesër të takojë kryetarin iranian Mahmud Ahmedinexhad.
XS
SM
MD
LG