Ndërlidhjet

UASHINGTON


Në fjalimin e tij javor në radio drejtuar popullit amerikanë, presidenti George Bush është përqëndruar në dhunën e fundit sektare në Irak.
"Komandantët dhe diplomatët tanë në terren nuk besojnë se në Irak mund të shpërthejë një luftë e vërtet civile. Sipas raportit të tyre, një numër i vogël irakianësh janë të përfshirë në dhunë sektariane, derisa shumica, dëshirojnë paqe dhe jetë normale në një shtet të bashkuar. Amerika do të mbështes popullin irakian, kur ata fillojnë ta ruajnë lirinë dhe të ndërtojnë një shtet demokratik që do t'i qeverisë ata, do t'i mbështesë dhe do t'i mbrojë", tha Bush.
Këto komente presidenti Bush i bëri pas sulmit ndaj pelegrinëve nga Pakistani dhe India, me ç'rast u vranë 14 në udhëtimin drejt qytetit të shenjtë shiit Qerbela në Irak.
XS
SM
MD
LG