Ndërlidhjet

JIDDAH


Sekretari i përgjithshëm i KB, Kofi Annan tha se Izraeli dhe Libani janë dakorduar të zhvillojnë bisedime indirekte për lirimin e dy ushtarëve të rrëmbyer izraelitë.
Në një konferencë për shtyp në Jiddah të Arabisë Saudite, Annan tha se dy palët janë dakorduar që ai të negociojë ndërmjet tyre për çështjen e lartpërmendur.
Annan tha se ai vetë do të emërojë një ndërmjetësues.
Izraeli ka thënë se rrëmbimi i ushtarëve ishte shkas për luftën 34-ditëshe në Liban, ndërsa Hezbollahu tha se do t'i lirojë dy ushtarët nëse ata shkëmbehen me të burgosurit arabë që i mban Izraeli.
XS
SM
MD
LG