Ndërlidhjet

AMAN


Policia e Jordanit tha se e ka arrestuar një pjesëtar bande, i cili i sulmoi disa turistë perëndimorë në mes të kryeqytetit, duke vrarë një britanik dhe plagosur disa të tjerë.
Policia e identifikoi sulmuesin si Nabil Ahmad Issa Jaaoura, palestinez nga Zarqa, vendlindja e liderit të vrarë të Al Kaidës në Irak, Abu Musab al-Zarqawi.
Pasi vizitoi të plagosurit në spital, kryeministri Maaruf al-Bakheet tha se i arrestuari ka dosje në polici, por nuk dha detaje tjera.
Gjithsej 5 turistë dhe një polic u plagosën në atë që zyrtarët e quajtën sulm "terrorist".
XS
SM
MD
LG