Ndërlidhjet

VJENË


Në pallatin Daun-Kinski të Vjenës, delegacionet e Prishtinës dhe Beogradit po diskutojnë mbi procesin e decentralizimit dhe trashëgimisë në Kosovë. Bisedimet po drejtohen nga zëvendësnegociatori Albert Rohan.
Kreu i delegacionit të Kosovës, zëvendëskryeministri Lutfi Haziri, tha para takimit se Prishtina është e përgatitur. Sot po diskutohet mbi kufijtë e komunave të reja, propozimin e Prishtinës për pesë komunat e reja me shumicë serbe, financimi i arsimit, shëndetësisë në komunat në fjalë si dhe për Mitrovicën.
Drejtuesit e delegacionit serb nuk kanë pranuar të deklarohen para takimit.
XS
SM
MD
LG