Ndërlidhjet

UASHINGTON


Presidenti George Bush tha se 14 terroristë të dyshuar të Al Kaidës që mbahen nga Shtetet e Bashkuara, janë transferuar nga burgjet sekrete të CIA-s në bazën ushtarake në Guantanamo. Kjo është hera e parë që presidenti amerikan e pranon ekzistimin e burgjeve sekrete të drejtuara nga CIA.
Në mesin e të transferuarve janë Khalid Sheikh Muhammad dhe Ramzi Binalshibh, të dyshuar si arkitektë të sulmeve terroriste të 11 shtatorit, 2001.
XS
SM
MD
LG