Ndërlidhjet

JERUSALEM/BEJRUT


Izraeli u zotua që deri sot pasdite ta heqë bllokadën 8-javëshe nga toka, deti dhe ajri që i ka vendosur Libanit. Zyra e kryeministrit Ehud Olmert tha se Izraeli ka marrë garanci se forcat ndërkombëtare janë të gatshme të marrin kontrollin në portet dhe aeroportet e Libanit, për të parandaluar furnizimin me armë të guerilës së Hezbollahut.
Në të tjera zhvillime në Liban sot do qëndrojë ministri i jashtëm rus, Sergei Lavrov për të diskutuar pjesëmarrjen e Rusisë në rindërtimin e Libanit.
XS
SM
MD
LG