Ndërlidhjet

UASHINGTON


Sekretarja e Shtetit Condoleezza Rice tha se Shtetet e Bashkuara tash janë më të sigurta se'ç ishin para sulmeve terroriste të 11 shtatorit, 2001. Ajo tha se është bërë mjaft që Amerika të jetë më e sigurtë.
Rice e ka lëvduar invazionin amerikan në Irak dhe largimin e Saddam Husseinit, duke thënë se qeveria e tij kishte lidhje me Al Kaidën, ndërsa operativët e saj kanë zhvilluar në Irak armë të shkatërrimit në masë.
Rice i bëri këto komente dy ditë pas publikimit të raportit të Senatit amerikan, i cili konkludoi se qeveria e Husseinit nuk ka patur marrëdhënie të rëndësishme me Al Kaidën.
XS
SM
MD
LG