Ndërlidhjet

UASHINGTON


Polonia kërkon ndihmë shtesë nga Shtetet e Bashkuara për të mbikqyrur qendrat e armatimit bërthamor, nëse Uashingtoni do vendos disa baza të tilla ushtarake në Poloni.
Kërkesa është bërë nga ministri i mbrojtjes së Polonisë gjatë vizitës në kryeqytetin amerikan. Shtetet e Bashkuara po shohin mundësinë e vendosjes së kapëseve të raketave në Poloni dhe pjesë të tjera të Evropës si pjesë e sistemit të mbrojtjes që synon goditjen e raketave me rreze të gjatë veprimi që mund të vijnë nga Lindja e Mesme.
XS
SM
MD
LG