Ndërlidhjet

PRAGË


Korrespodenjta e radios Evropa e Lirë në Turkmenistan Ogulsapar Muradova, ka vdekur derisa ishte në burg që nga qershori i këtij viti. 58 vjeçarja Muradova, ishte dënuar me 6 vjet heqje lirie së bashku me disa aktivistë për të drejtat e njeriut me akuzën për armbëmbajtje pa leje.
Organizatat perendimore për të drejtat e njeriut, kanë thënë se akuzat kanë qenë të fabrikuara dhe e kanë cilësuar gjykimin si parodi të drejtësisë.
XS
SM
MD
LG