Ndërlidhjet

PRAGË


Përfaqësuesi i OSBE-së për Lirinë e Mediave shprehu keqardhje për vdekjen e korrespodentes së radios Evropa e Lirë në Turkmenistan Ogulsapar Muradova derisa ishte në burg.
Ndërsa zëdhënësja e organizatës Reporterët pa Kufijë, Elsa Vidal njoftoi për protestën që do ta organizojnë në Paris pranë ambasadës së Turkmenistanit.
"Kemi vendosur të protestojmë pranë ambasadës së Turkmenistanit në Paris, me qëllim që kjo vrasje të mos kalojë pa u dënuar, së paku ky rast të mos kalohet qetë, dhe për këtë qëllim thërrasim organizatat, dhe njerëzit që dëshirojnë të na bashkangjiten në protestën që mbahet nesër pasdite", tha Vidal.
58 vjeçarja Muradova, ishte dënuar me 6 vjet heqje lirie së bashku me disa aktivistë për të drejtat e njeriut me akuzën për armbëmbajtje pa leje.
XS
SM
MD
LG