Ndërlidhjet

QYTETI I VATIKANIT


Sot në Vatikan janë shtuar masat e sigurisë në prag të bekimit të rregullt të së dielës që do ta bëjë Papa Benedikti XVI. Hapi u ndërmorr pas zemërimit të madh që u shfaq në botën myslimane, si pasojë e disa komenteve të Papës për Islamin.
Të shtunën Papa tha se i vjen keq që myslimanët janë ofenduar, por vendet myslimane dhe grupet fetare insistojnë që Papa të kërkojë falje. Dje, Maroko e tërhoqi ambasadorin e vet nga Vatikani.
XS
SM
MD
LG