Ndërlidhjet

RAMALLAH


Nabil Amr, këshilltar i liderit palestinez, Mahmoud Abbas njoftoi se ky i fundit i ka pezulluar bisedimet me Hamasin për formimin e qeverisë së përbashkët, pasi Hamasi ka thënë se nuk do t'i pranojë marrëveshjet ekzistuese paqësore me Izraelin.
Situata e krijuar i rrezikon përpjekjet e palestinezëve për t'i dhënë fund izolimit ndërkombëtar dhe për t'i vazhduar ndihmat e Perëndimit, të cilat u ndërprenë kur lëvizja militante Hamas mori pushtetin në mars.
XS
SM
MD
LG