Ndërlidhjet

TIRASPOL – MOLDAVI


97% e votuesve në rajonin e Transnistrisë kanë votuar në mbështetje të pavarësisë nga Moldavia dhe një bashkimi të mundshëm me Rusinë.
Që prej pavarësimit të Moldavisë, pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik, Transnistria ka kërkuar shkëputjen, ndonëse deri tani bashkësia ndërkombëtare nuk i ka mbështetur aspiratat në fjalë përfshi dhe referendumin e fundit.
XS
SM
MD
LG