Ndërlidhjet

SARAJEVË


Përfaqësuesi i lartë ndërkombëtar në Bosnje Christian Schwarz-Schilling do ta përdorë pushtetin e vet për ta larguar nga detyra kryeministrin e Republikës Serbe të Bosnjes, Milorad Dodik, nëse ai vazhdon të kërkojë ndarjen përmes referendumit, njoftoi zyra e administratorit ndërkombëtar.
Dodik ka thënë se Republikës Serbe të Bosnjes duhet t'i jepet e drejta që të mbajë referendum për pavarësi, ashtu siç u pavarësua Mali i Zi, dhe siç pritet pavarësimi i mundshëm i Kosovës, njofton Reuters.
XS
SM
MD
LG