Ndërlidhjet

SARAJEVË


Shtetet e Bashkuara do ti tërheqin 150 ushtarët e vet të fundit nga Bosnja deri në dhjetor, tha komandanti i shtabit të NATO-s në Bosnje gjenerali amerikan Luis Ueber.
Trupat afër bazës në Tuzëll janë të fundit nga 38 mijë ushtarët e stacionuar si pjesë e misionit paqëruajtës të NATO-s pas marrëveshjes së Dejtonit në fund të vitit 1995.
Shtetet e Bashkuara kanë rreth 1 mijë e 600 trupa në Kosovë dhe rreth 100 oficerë të kundërzbulimit në Bosnje.
XS
SM
MD
LG