Ndërlidhjet

BAGDAD


Grupi militant sunit Jamaat Jund al-Sahaba e mori përgjegjësinë për sulmin e sotëm në Bagdad ku e humbën jetën mbi 20 veta dhe rreth 30 u plagosën.
Shpërthimi ndodhi në lagjen Sadr City të Bagdadit, e cila është bastion i klerikut radikal shiit Moqtada al-Sadr dhe milicisë së tij.
dërkohë, burimet zyrtare njoftuan për kapjen e kreut të grupit kryengritës Ansar al Suna dhe dy bashkëpunëtorët e tij të ngushtë në qytetin Mukadadija. Ansar al Suna është përgjegjëse për një numër vrasjesh, sulme me bomba dhe ekzekutimin e pengjeve kurdë dhe shiitë.
XS
SM
MD
LG