Ndërlidhjet

BUDAPEST


Kryeqyteti hungarez sonte është arenë e protestave më të mëdha antiqeveritare deri më tash.
Më shumë se 15 mijë njerëz kanë dalë nëpër rrugët e Budapestit, ndërsa zyrtarët thanë se protestat mund të shfrytëzohen nga ekstremistët e djathtë dhe huliganët për të shkaktuar dhunë.
Protestat filluan pas publikimit të një videoje, në të cilën kryeministri Ferenc Gyurcsany tha se ka gënjyer për gjendjen ekonomike në vend.
XS
SM
MD
LG