Ndërlidhjet

KOPENHAGË


Një meshë solemne u mbajt sot në Kopenhagë për nder të nënës së carit të fundit rus, përpara se kufoma e saj të dërgohet për t'u rivarrosur në Shën Petersburg.
Maria Fedorovna, princeshë e Danimarkës dhe më pas perandore e Rusisë, ishte nëna e Car Nikollait, i cili u vra bashkë me gjithë familjen e tij nga bolshevikët.
Ajo vdiq në Danimarkë më 1928, ndërsa javën tjetër do të rivarroset në Shën Petersburg.
XS
SM
MD
LG