Ndërlidhjet

Guaido thotë se trupat e Venezuelës e "kërcënuan" me arrestim


Juan Guaido.

Juan Guaido, figurë opozitare që, nga Shtetet e Bashkuara dhe disa qeveri tjera, konsiderohet si presidenti i duhur i Venezuelës, ka thënë më 12 korrik se është “kërcënuar” me arrestim gjatë një bastisjeje në banesën e tij.

Një zëdhënës opozitar ka thënë se aleatët e ngushtë të Guaidos janë ndaluar nga forcat besnike të presidentit Nicolas Maduro.

“Ngacmimet dhe kërcënimet nuk do të na ndalojnë”, ka thënë Guaido para gazetarëve, jashtë banesës së tij, në kryeqytetin Karakas.

Uashingtoni ka qenë një nga kryeqytetet e huaja që, nga fillimi i vitit 2019, ka mbështetur pretendimet e Guaidos se ai është personi i duhur për të udhëhequr shtetin, pasi Maduro pati falsifikuar votat për rizgjedhje si president.

Rusia, Kina dhe Kuba mbështesin Maduron, pavarësisht të dhënave për mashtrime të mëdha zgjedhore në procesin zgjedhor të vitit 2018.

Maduro e konsideron Guaidon si kukull të armiqve të jashtëm, që sipas tij kanë paralajmëruar puç.

XS
SM
MD
LG