Ndërlidhjet

Korrja e kripës rozë

Në brigjet e Detit të Zi, në gadishullin e Krimesë së Ukrainës, qëndron një lagune cekët me kripë deti e quajtur Liqeni Sasyk-Sivash. Për shekuj me radhë, tregtarët kanë mbledhur dhe shitur kripë me ngjyrë rozë që prodhon ky liqen. Ngjyra rozë është rezultat i mikro-algave që lulëzojnë në kushte të kripura dhe që prodhojë nivele të larta të beta-karotenit, një pigment i kuqërremë që e mbron atë nga rrezet e diellit intensive të rajonit. Në vjeshtë, punëtorët sezonalë, korrin mijëra tonelata kripë rozë për eksport në Rusi, Bashkimi Evropian, dhe Japoni.

Trego më shumë

XS
SM
MD
LG