Ndërlidhjet

Kabul: Festa shiite shënohet me prani të shtuar policore


Një ditë pas sulmit vdekjeprurës kundër një tempulli fetar në kryeqytetin Kabul në Afganistan, myslimanët shiitë e kanë shënuar ditën e shenjtë të Ashureve, me masa të shtuara të sigurisë. Kjo festë e përkujton vuajten e nipit të Profetit Muhamed dhe gjatë saj meshkujt shiitë ndërmarrin akte të vetëdhimbjes. Policia e armatosur ishte në mbrojtje të tubimit për shkak të shqetësimeve të sigurisë. Më 11 tetor, së paku 17 vetë janë vrarë dhe më se 60 të tjerë janë plagosur gjatë sulmit në tempullin shiit, Karte Sakhi.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG