Ndërlidhjet

Protestë anti-talibane në Afganistan


Aktivistë të rinj kanë protestuar kundër talibanëve në Afganistan. Gjatë protestës në Kabul, grupi ka thënë se është i gatshëm të ndihmojë forcat afgane të sigurisë, në luftën kundër grupeve militante. Talibanët kanë udhëhequr një kryengritje të përgjakshme, prejse janë rrëzuar nga pushteti, në vitin 2001. Llogaritet se afro 100,000 civilë afganë, ushtarë dhe militantë janë vrarë gjatë luftimeve në 15 vjetët e kaluar.

XS
SM
MD
LG