Ndërlidhjet

Pësojnë policët nga sulmet në Pakistan


Dy shpërthime në qytetin verior pakistanez të Peshauarit kanë vrarë një zyrtar policor dhe lënduar 18 njerëz të tjerë. Policia tha se bomba e parë, e vendosur në afërsi të rrugës, shpërtheu kur një veturë policie kaloi në Aslam Dheri, një lagje në periferi të qytetit.Bomba e dytë shpërtheu në kohën kur në vendin e ngjarjes arritën ekipet policore.Në mesin e të lënduarve ka zyrtarë policorë, pjesëtarë të ekipeve të shpëtimit dhe të mediave.Një grup i militantëve talibanë nga Pakistani, të quajtur "Jumat-ul-Ahrar", e morën përgjegjësinë për sulmin. Ka kohë që kjo zonë është bërë qendër e militantëve të Shtetit Islamik në Pakistan, dhe Peshauari së fundmi ka përjetuar disa sulme të kryera nga militantët.

XS
SM
MD
LG