Ndërlidhjet

Referendum kundërthënës në Azerbajxhan


Presidenti i Azerbajxhanit, Ilham Aliyev, ka qenë në mesin e votuesve të hershëm në referendumin për ndryshimet kushtetuese. Ndryshimet pritet të forcojnë pushtetin e tij dhe të familjes së tij. Ato, pos tjerash, do të zgjasin mandatin e presidentit nga pesë vjet në shtatë. Grupet opozitare kanë organizuar protesta masive përpara referendumit. Ilham Aliyev ka udhëhequr Azerbajxhanin prejse babai i tij, Heydar Aliyev, ka vdekur në vitin 2003, pas një dekade në pushtet.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG