Ndërlidhjet

Shkup: Bomba me ngjyra kundër prokurorisë


Në Shkup, ka vazhduar hedhja e bombave ngjyra-ngjyra kundër ndërtesave qeveritare nga ana e protestuesve, në kuadër të asaj që ata e quajnë “Revolucion me ngjyra”. Cak i protestës së fundit kundër qeverisë ishte selia e prokurorisë. Prej 12 prillit, mijëra njerëz kanë marshuar çdo natë dhe kanë hedhur bomba ngjyra-ngjyra në ndërtesa dhe monumente, të cilat aktivistët i konsiderjnë simbole të sistemit të korruptuar. Shumë njerëz kanë filluar të japin donacione për t’i mbështetur protestuesit. E gjithë kjo filloi pasi presidenti, Gjorgje Ivanov, i ka amnistuar disa politikanë dhe zyrtarë të qeverisë, të përfshirë në aferën e përgjimit të gjërë dhe skandale të korrupsionit.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG