Ndërlidhjet

Protestë dramatike në Sheshin e Kuq të Moskës


Një aktivist me të meta i komunitetit LGBT ka organizuar një protestë dramatike në Sheshin e Kuq të Moskës. Dmitry Zhdanov është lidhur dhe më pas është tërhequr zvarrë nga aktivistët e tjerë përballë Katedrales së Shën Bazilit për të “pastruar mëkatet e tij”. Zhdanov është rritur në një jetimore dhe është paralizuar nga mesi i trupit e poshtë pasi ka kërcyer nga dritarja e katit të pestë për shkak të kërcënimeve dhe rrahjeve të shpeshta që i ka përjetuar.Aktivistët thonë se protesta e ka për qëllim të nënvizojë dhunën ndaj komunitetit në fjalë, sidomos prej familjeve të vet pjesëtarëve të komunitetit. Policia më pas ka intervenuar duke arrestuar së paku dy protesuesë, por jo edhe Zhdanovin.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG