Ndërlidhjet

Shteti i vetëshpallur mes Kroacisë dhe Serbisë që askush s’e njeh


Shteti i vetëshpallur mes Kroacisë dhe Serbisë që askush s’e njeh
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:03:52 0:00

Liberlanda, një copë toke ndërmjet Serbisë dhe Kroacisë, po lufton për njohje ndërkombëtare që shtatë vjet. Ky gadishull është shpallur shtet nga qytetari çek, Vit Jedlicka, më 2015, dhe që nga ajo kohë rreth njëmijë njerëz kanë marrë shtetësinë. Megjithatë, ky territor është i paarritshëm. (Përgatitën: Trim Haliti dhe Bujar Tërstena)

XS
SM
MD
LG