Ndërlidhjet

Beteja për Mosulin hyn në fazë kritike

Koalicioni ushtarak i mbështetur nga Shtetet e Bashkuara, që po luftojnë kundër militantëve të Shtetit Islamik në Mosul, ka hyrë në fazë kritike. Më 1 mars, luftime të ashpëra janë zhvilluar pranë ndërtesave qeveritare irakiane. Fotografët e agjencisë Reuters dhe AFP sjellin fotografi nga luftimet.
Trego më shumë

Civilët që po tentojnë të ikin nga Mosuli janë fotografuar pranë një militanti të vrarë të IS-it. Vlerësohet se 1.5 milion civilë janë ende në qytetin e Mosulit.
1

Civilët që po tentojnë të ikin nga Mosuli janë fotografuar pranë një militanti të vrarë të IS-it. Vlerësohet se 1.5 milion civilë janë ende në qytetin e Mosulit.

Një mortajë e hedhur nga militantët e IS-it shpërthen pranë makinës së ushtrisë irakiane më 25 shkurt. Mosuli është qyteti ku lideri i IS-it, Abu Bakr al-Baghdadi bëri paraqitjen e vetme publike në korrik të 2014-ës dhe shpalli “kalifatin”, që atëbotë kishte nën kontroll një të tretën e Irakut.
2

Një mortajë e hedhur nga militantët e IS-it shpërthen pranë makinës së ushtrisë irakiane më 25 shkurt. Mosuli është qyteti ku lideri i IS-it, Abu Bakr al-Baghdadi bëri paraqitjen e vetme publike në korrik të 2014-ës dhe shpalli “kalifatin”, që atëbotë kishte nën kontroll një të tretën e Irakut.

Një ushtar i forcave speciale irakiane sulmon pozicionet e luftëtarëve të IS-it më 28 shkurt. Mosuli sot është bastioni i fundit urban i IS-it në Irak.
3

Një ushtar i forcave speciale irakiane sulmon pozicionet e luftëtarëve të IS-it më 28 shkurt. Mosuli sot është bastioni i fundit urban i IS-it në Irak.

Një konvoj i ushtrisë irakiane niset drejt Mosulit më 27 shkurt. Koalicioni që udhëhiqet nga Iraku dhe mbështetet nga SHBA-ja, ka 100 mijë trupa dhe është mobilizimi më i madh i forcave irakiane që prej pushtimit të SHBA-së më 2003.
4

Një konvoj i ushtrisë irakiane niset drejt Mosulit më 27 shkurt. Koalicioni që udhëhiqet nga Iraku dhe mbështetet nga SHBA-ja, ka 100 mijë trupa dhe është mobilizimi më i madh i forcave irakiane që prej pushtimit të SHBA-së më 2003.

Trego më shumë

XS
SM
MD
LG