Ndërlidhjet

Njëzetetre vjet nga Masakra e Srebrenicës

Në Bosnje dhe Hercegovinë shënohet sot 23-vjetori i Masakrës së Srebrenicës. Në këtë qytet, më 1995, forcat serbe vranë mbi 8,000 burra dhe djem myslimanë. Masakra u cilësua si akti më i keq i gjenocidit në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore. Srebrenica ishte shpallur zonë e sigurt nga Kombet e Bashkuara, por ruhej vetëm nga një numër i vogël i paqeruajtësve holandezë, që nuk qenë në gjendje t’i mbrojnë civilët e strehuar atje.

Trego më shumë

XS
SM
MD
LG