Ndërlidhjet

Drejtpërdrejt Shkon në tre numri i viktimave nga koronavirusi në Kosovë

Raste të të infektuarve me koronavirus kanë raportuar mbi 200 vende. Përcilleni Radion Evropa e Lirë për informacionet e reja.


Prishtinë

Përmbledhja

Koronavirusi i ri, që është një familje e gjerë virusesh, është shfaqur për herë të parë në Kinë, në fund të vitit 2019.

 • Shenjat kryesore të infektimit me të janë: temperatura e lartë, kolla dhe vështirësitë në frymëmarrje.
 • Sëmundja që shkakton koronavirusi, është emëruar COVID-19.
 • Përveç Kinës, raste me koronavirus kanë raportuar edhe së paku 150 vende të tjera të botës.
 • Sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins, në gjithë botën janë: 1,275,542 njerëz të infektuar, 69,498 të vdekur dhe 262,985 të shëruar.
 • Shtetet e Bashkuara kanë 337,637 raste me koronavirus, pas tyre vjen Spanja me 131,646.
 • Numri më i madh i njerëzve të vdekur është në Itali: 15,887.
 • Kosova ka konfirmuar rastet e para me koronavirus më 13 mars.
 • Koronavirusi vjen nga një familje virusesh që mban emrin e dukjes së tij, sepse ka formën e një kurore.
 • Nga i njëjti grup virusesh vijnë edhe SARS dhe MERS - viruse që kanë shkaktuar epidemi në të kaluarën.
 • Rekomandimet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) për të parandaluar përhapjen e koronavirusit janë: larja e rregullt e duarve, mbulimi i gojës dhe hundës gjatë kollitjes dhe teshtitjes, gatimi i plotë i mishit dhe vezëve dhe shmangia e kontaktit të ngushtë me personat që tregojnë simptoma të sëmundjeve të frymëmarrjes, si kollitje dhe teshtitje.
 • OBSH-ja e ka shpallur pandemi sëmundjen që shkakton koronavirusi, COVID-19.
 • Pandemia ndodh kur një sëmundje infektive përhapet lehtësisht nga personi në person, në shumë pjesë të botës.
22:04 26.3.2020

A e njihni dikë që po bën maska këto ditë në Kosovë?

Maska për burgjet e Kosovës
Ju lutem të prisni
Embed

No media source currently available

0:00 0:01:07 0:00

21:28 26.3.2020

Gjermania pranon 47 pacientë me koronavirus nga Italia

Spitalet gjermane, që kanë hapësira të lira, do të pranojnë të paktën 47 pacientë nga Italia, që janë të prekur me koronavirus, në shenjë solidariteti me këtë shtet evropian, ka thënë ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas.

“Ne qëndrojmë afër miqve tanë italianë. Ne mund ta menaxhojmë këtë situatë vetëm bashkë”, ka thënë Maas në një deklaratë të shkurtër.

Italia aktualisht është vendi i prekur më së keqi në botë nga sëmundja Covid-19 që shkakton koronavirusi.

Në prag të shtimit të numrit të të prekurve në Gjermani nga ky virus, autoritetet e këtij shteti megjithatë janë përgatitur për t’i pritur disa pacientë italianë për trajtim.

Instituti për sëmundje infektuese, Robert Koch ka raportuar të mërkurën për 36,508 persona të infektuar me këtë sëmundje në Gjermani, si dhe për 198 vdekje.

Ministri gjerman i Shëndetësisë, Jens Spahn ka thënë të enjten se ky shtet ende është “në qetësi para stuhisë”, duke shtuar se autoritetet janë duke shfrytëzuar kohën që u duhet për t’u përgatitur me një valë të rasteve të reja, në javët në vijim.

Në gjithë botën deri më tani është raportuar për mbi gjysmë milioni pacientë të prekur me koronavirus.

21:07 26.3.2020

Franca regjistron 365 vdekje shtesë nga koronavirusi

Franca ka raportuar të enjten për 365 persona të vdekur si pasojë e koronavirusit, duke përfshirë një 16-vjeçare.

Kjo njëherësh ka qenë shifra më e lartë e viktimave që është shënuar brenda 24 orëve.

Shefi për shëndetësi në Francë, Jerome Salomon u ka thënë gazetarëve se një total prej 1,696 personave kanë vdekur nëpër spitale në Francë nga virusi, duke thënë se në këtë shifër nuk përfshihen ata që kanë vdekur nëpër shtëpi apo qendra për të pensionuarit.

Ai ka thënë se deri më tani, 29,155 persona kanë dalë pozitivë në testet me këtë virus në Francë, duke shtuar se numri real i rasteve me siguri është shumë më i lartë.

Deri më tani, në gjithë botën është raportuar për më shumë se gjysmë milioni persona të infektuar me sëmundjen Covid-19, të cilën e shkakton koronavirusi.

20:22 26.3.2020

Mbi gjysmë milioni njerëz të prekur nga koronavirusi

Numri i personave të infektuar nga koronavirusi në botë ka tejkaluar shifrën 500,000.

Sipas të dhënave të Universitetit, Johns Hopkins, aktualisht në botë janë 510,000 persona të infektuar me këtë sëmundje.

Deri më tani, më shumë se 22,000 persona kanë vdekur nga sëmundja Covid-19 që shkakton ky virus, përderisa, Italia, shteti i prekur më së keqi nga koronavirusi ka raportuar për 8,165 persona të vdekur.

Deri më tani në Kosovë autoritetet kanë raportuar për 79 persona të infektuar me koronavirus, si dhe për një pacient të vdekur.

Trego më shumë

XS
SM
MD
LG