Ndërlidhjet

Trump viziton Ohajon dhe Teksasin, pritet me protesta


Presidenti Donald Trump gjatë vizitës në El Paso, Teksas.

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka vizituar dy qytetet ku ndodhën të shtënat në masë, por vizita u shoqërua me protesta dhe grindje me politikanët lokalë.

Presidenti Trump bëri thirrje për unitet pas sulmeve në Teksas dhe Ohajo, pasi vizitoi të mbijetuarit e sulmeve dhe zyrtarët e emergjencës.

Megjithatë, kritikat për retorikën e tij dhe mungesën e veprimeve për kontrollin e armëve, nuk pushuan.

Në El Paso të Teksasit, disa protestues bartnin parulla duke thënë "Racist, shko në shtëpi".

Skena të ngjashme pati edhe gjatë vizitës në Ohajo. Përkrahësit e presidentit Trump gjithashtu dolën në rrugë.

Gjatë fundjavës, nga të shtënat me armë në El Paso dhe Dejton vdiqën 31 njerëz dhe u plagosën dhjetëra të tjerë.

Si u prit presidenti Trump në El Paso?

Presidenti Trump dhe gruaja e tij Melania u takuan në aeroport me guvernatorin e Teksasit Greg Abbott dhe kryebashkiakun e El Pasos, Dee Margo.

Më pas, ata kaluan më shumë se një orë në Qendrën Mjekësore Universitare të qytetit duke biseduar me stafin dhe viktimat para se të udhëtonin në qendrën e operacioneve të urgjencës.

Disa protestues përgjatë rrugës mbajtën pankarta me mbishkrimet: "Shkoni në shtëpi. Ju NUK jeni të mirëpritur këtu!".

Kongresistja demokrate që përfaqëson El Pason, Veronica Escobar, nuk pranoi ta takonte atë, duke thënë "fjalët dhe veprimet e tij raciste dhe urrejtëse" i kishin shkaktuar dhimbje komunitetit dhe vendit të saj.

Të shtënat në El Paso, që lanë 22 persona të vdekur, po trajtohet si një krim i mundshëm i urrejtjes.

Pjesa më e madhe e qytetit identifikohet me origjinë hispanike dhe i dyshuari që mendohet se është autori i një teksti të postuar në internet, në të cilin thoshte se "ky sulm është një përgjigje ndaj pushtimit hispanik të Teksasit".

Si kaloi vizita e presidentit në Dejton?

Pasi çifti presidencial u takuan në një bazë ajrore lokale me kryetarin e bashkisë së Dejton, Nan Whaley, shkoi në Spitalin e Miami Valleyt të Dejtonit për të takuar të mbijetuarit, dhe punonjësit e urgjencës si dhe stafin.

"Ju keni pasur shikimin e Zotit. Unë dua që ju të dini se ne jemi me ju"", u tha presidenti të mbijetuarve dhe familjeve të tyre.

Protestuesit në Dejton mbajtën pankarta me mbishkrimet "Bëni diçka" dhe "Shpëtoni qytetin tonë".

Kryetari i qytetit, Whaley, dhe senatori demokrat i Ohajos, Sherrod Brown, e vlerësuan të drejtë vizitën e presidentit amerikan duke thënë se ai ishte pritur mirë nga viktimat.

Nëntë njerëz vdiqën në të shtënat në Dejton. Sulmuesi, 24-vjeçari Connor Betts, u qëllua për vdekje nga policia brenda 30 sekondave pasi ai hapi zjarr. Motra e tij ishte ndër viktimat.

Policia ende nuk ka vendosur për motivin përfundimtar që çoi në sulmin që ndodhinë Dejtoni, por thotë se ata kanë zbuluar prova "se sulmuesi ishte duke eksploruar ideologji të dhunshme".

Çfarë kishte thënë presidenti Trump pas sulmeve?

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, bëri thirrje për veprime të menjëhershme për të parandaluar dhunën me armë zjarri, duke thënë se amerikanët duhet të “dënojnë racizmin, urrejtjen dhe supremacinë”.

Komentet e presidentit Trump u bënë pas të shtënave masive me armë zjarri, në Teksas dhe Ohajo, ku mbetën të vrarë 31 persona, ndërsa u plagosën dhjetëra të tjerë.

“Këto ideologji të gabuara duhet të mposhten", tha Trump në fjalimin e tij në Shtëpinë e Bardhë.

"Urrejtja nuk ka vend në Amerikë. Urrejtja shtrëngon mendjen, shkatërron zemrën dhe gllabëron shpirtin", deklaroi presidenti amerikan.

Ai bëri thirrje për reforma të kontrollit të armëve; një fund për madhështimin e dhunës në shoqëri, dhe dënimin me vdekje për ata që qëndronin pas sulmeve.

"Me një zë, kombi ynë duhet të dënojë racizmin, fanatizmin dhe supremacinë”, tha Trump.

Presidenti tha se kishte urdhëruar Departamentin e Drejtësisë të punojë me autoritetet lokale dhe kompanitë e mediave sociale për të zbuluar sulmet para se të ndodhin.

Ai tha se interneti, media sociale dhe video-lojërat e dhunshme, kishin ndihmuar në radikalizimin e njerëzve.

Përgatiti: Kestrin Kumnova
XS
SM
MD
LG