E premte, shtator 04, 2015 Kosova 18:32
 • Foto arkivi

  Mustafa: Synojmë anëtarësim në INTERPOL dhe EUROPOL

  Kosova synon të jetë pjesë e aleancës globale për siguri dhe stabilitet, duke u angazhuar në luftimin e ekstremizmit të dhunshëm dhe radikalizmit, ka thënë të premten kryeministri i Kosovës Isa Mustafa.

 • Foto nga arkivi / Beograd

  Serbia “luhatet’ ndërmjet Lindjes dhe Perëndimit

  Pavarësisht nga paralajmërimet e zyrtarëve të Komisionit Evropian, se nuk një gjë e tillë nuk do të dërgojë porosi të mirë, Serbia po merr pjesë në stërvitjen taktike ushtarake, nën emrin e koduar “Vëllazëria sllave”.

 • Nje polic gjerman duke zbavitur një fëmijë migrant në Munich, 1 shtator 2015

  Kush fiton azil në Gjermani?

  Mijëra migrantë vazhdojnë të arrijnë në Gjermani, ndërsa shteti pret rreth 800,000 këtë vit. Radio Evropa e Lirë u ka hedhur një vështrim shanseve që kanë ata për të fituar azil.
Multimedia

Video Rihapet stacioni i trenave në Budapest

Migrantët nga Lindja e Mesme, nxitojnë për të zënë një vend në tren, pas hapjes së stacionit të trenave në Budapest. Stacioni ishte i mbyllur dhe migrantët ishin detyruar të flenë në qiell të hapur.Operatori i hekurudhave në Hungari, deklaroi se nuk ka linja direkte për në Evropë. VIDEO REUTERS

Video Budapest: Migrantët kaluan natën jashtë

Qindra migrantë nga Lindja e Mesme e kanë kaluar natën jashtë stacionit të trenave në Budapest të Hungarisë, pasi autoritetet hungareze refuzojnë të lejojnë udhëtimin e tyre me tren drejt Gjermanisë. Më 1 shtator, stacioni kryesor i trenave në Budapest fillimisht ndërpreu punën, por më vonë u rihap


Video lajme
JavaScript i juaj ësht^ i ndalur ose keni një version të vjetër të Adobe Flash Player. Merreni versionin e fundit.
Lajmet nga REL / 3 shtatori
|| 0:00:00
...  
🔇
X
03.09.2015
Roja kombëtare e Ukrainës ka marrë pjesë në funeralin e dy ushtarëve të saj, të cilët kanë vdekur nga plagët e një granate, gjatë përleshjeve në Kiev; gazetarët afganë, gjatë një takimi në Kabul, u kanë bërë thirrje organizatave donatore që t’i bëjnë presion qeverisë afgane për të respektuar lirinë e medias.
Video

Video Lajmet nga REL / 3 shtator

Roja kombëtare e Ukrainës ka marrë pjesë në funeralin e dy ushtarëve të saj, të cilët kanë vdekur nga plagët e një granate, gjatë përleshjeve në Kiev; gazetarët afganë, gjatë një takimi në Kabul, u kanë bërë thirrje organizatave që t’i bëjnë presion qeverisë për të respektuar lirinë e mediave.
Video

Video Lajmet nga REL / 2 shtator

Viti i ri shkollor ka filluar në vendet e Ballkanit Perëndimor, por jo edhe për mijëra fëmijë nga Lindja e Mesme, që kanë mbetur të ngujuar në këto vende; një grua afgane është goditur 100 herë me kamxhik në provincën Ghor të Afganistanit Perëndimor, pasi është gjetur fajtore për tradhti bashkëshort
Video

Video Lajmet nga REL / 1 shtator

Miq dhe të afërm të gazetares hulumtuese, Khadija Ismayilova, kanë pritur jashtë gjykatës në Baku, derisa është shpallur vendimi për të; qytetarët kanë vendosur lule jashtë ndërtesës së Parlamentit të Ukrainës në Kiev, për të nderuar pjesëtarin e Gardës Kombëtare..
Video

Video Lajmet nga REL / 31 gusht

Mbështetësit e gazetares së burgosur në Azerbajxhan, Khadija Ismayilova, janë mbledhur afër ndërtesës së gjykatës në kryeqytetin Baku; një granatë ka eksploduar gjatë protestës afër Parlamentit të Ukrainës...
Video

Video Lajmet nga REL / 28 gusht

Mijëra refugjatë vazhdojnë të kalojnë nëpër Serbi për të arritur kufirin hungarez; protestuesit pakistanezë kanë djegur flamurin e Indisë, pasi rojet kufitare të të dyjave shteteve kanë shkëmbyer zjarr në Kashmir...
Video

Video Lajmet nga REL / 27 gusht

Liderët nga vendet e BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor janë mbledhur në Samitin e Vjenës; Lëvizja Vetëvendosje, ka zhvilluar një aksion në Prishtinë, plus ngjarje nga Taxhikistani, Moldavia dhe Pakistani.
Video

Video Lajmet nga REL / 26 gusht

Duke brohoritur “turp, turp”, dhjetëra njerëz në Peshauar të Pakistanit kanë protestuar kundër pushtetit vendor. Mbi 260 refugjatë afganë janë duke u përgatitur për kthim nga qyteti Kueta i Pakistanit.
Video

Video Lajmet nga REL / 25 gusht

Një shpërthim i madh në një tubacion të gazit natyral ka ndodhur në qytetin uzbek Tashkent, në mbrëmjen e 24 gushtit; 300 traktorë nga Kina, kanë arritur në Kabul; në Dushanbe është mbyllur selia qendrore e partisë opozitare, Rilindja Islamike Demokratike.
Video

Video Lajmet nga REL / 24 gusht

Mijëra ushtarë të Ukrainës kanë marrë pjesë në paradë; pjesëtarët e mbrojtjes kufitare të Ukrainës e kanë shënuar Ditën e Pavarësisë; zyrtarët e sigurisë në Pakistan e kanë përuruar një radio stacion në territorin fisnor Mohmand..
Video

Video Lajmet nga REL / 20 gusht

Një delegacion i kongresistëve amerikanë ka vizituar sot Prishtinën; monedha kazake, tenge, ka pësuar rënie; gratë myslimane nga shtetet e Azisë qendrore janë takuar në Bishkek...

Rubrikat

Anketë

Arkiva

Interaktive

"I Have A Dream"

Data 28 gusht shënon përvjetorin e marshimit në Washington dhe fjalimit të njohur botërisht të Martin Luther Kingut, “I Have A Dream”. Fjalimi i tij shënon ngjarjen kyçe në betejën e amerikanëve me ngjyrë për barazi racore.
Arhiva e kuizit