Ndërlidhjet

Hiqet alarmi për cunami në Indonezi


Njerëzit nga Açehu, duke ikur pas tërmetit të fuqishëm, Banda Açeh, 11 prill 2012

Njerëzit nga Açehu, duke ikur pas tërmetit të fuqishëm, Banda Açeh, 11 prill 2012

Alarmi për cunami rreth Oqeanit Indian, i nxitur nga dy tërmete të fuqishme në provincën e Indonezisë, Açeh, është hequr.

Raportet flasin se tërmeti në shkallë prej 8.2-8.6 të Rihterit ka shkaktuar panikë, derisa banorët e zonave bregdetare kanë ikur për në vendet më të larta.

Por, nuk janë raportuar dëme ose valë cunami.

Qendra e Paqësorit për Paralajmërimin e Cunamit në Havai ka tërhequr alarmin për shumicën e zonave të Oqeanit Indian, disa orë pasie kishte lëshuar atë.

Rajoni goditet rregullisht nga dridhjet e tokës.

Një cunami i dhjetorit të vitit 2004 pat vrarë 170 mijë njerëz në Açeh dhe në total, 230 mijë njerëz në 13 shtete të Oqeanit Indian.
XS
SM
MD
LG