Ndërlidhjet

CNN: Obama fiton Vermontin, Romney Kentakin


Obama dhe Romney

Obama dhe Romney

Rrjeti televiziv CNN, në bazë ta parashikimeve të tij, ka njoftuar se presidenti aktual, Barack Obama, ka fituar zgjedhjet presidenciale në shtetin e Vermontit.

Vermonti ka tre vota elektorale dhe vlerësohet të jetë në masë të madhe mbështetës i Obamës.

Po sipas parashikimeve të CNN-it, Romney ka fituar në Kentaki, i cili numëron tetë vota elektorale.

Për t’u bërë president i Shteteve të Bashkuara, kandidati duhet të sigurojë të paktën 270 vota të Kolegjit Zgjedhor.
XS
SM
MD
LG