Ndërlidhjet

Egjipt: Nga përleshjet me policinë u vra një protestues


Protestuesit gjuajnë gurë në pallatin presidencial në Kajro të Egjiptit

Protestuesit gjuajnë gurë në pallatin presidencial në Kajro të Egjiptit

Një person është vrarë gjatë përleshjeve të reja ndërmjet policiës dhe protestuesve në kryeqytetin e Egjiptit, Kajro.

Protestuesit mbrëmë vonë kanë marshuar kah pallati i presidentit Muhammad Morsi, në kuadër të demonstratave të mbajtura në gjithë Egjiptin.

Protestuesit kanë gjuajtur me gurë dhe bomba zjarri në hyrjet e pallatit, ndërsa forcat e sigurisë janë përgjigjur me gaz lotsjellës dhe topa uji.

Morsi i ka ftuar të gjitha palët, që ta dënojnë dhunën dhe tha se forcat e sigurisë do të veprojnë “me vendosmëri për mbrojtjen e institucioneve të shtetit”.

Afro 60 vetë janë vrarë gjatë ditëve të fundit në dhunën politike në gjithë Egjiptin.

Kundërshtarët e akuzojnë partinë e presidentit Morsi, Vëllazëria Myslimane, për monopolizim të autoritetit dhe dështim për t’i zgjidhur problemet në rritje të këtij vendi.

Mbështetësit e presidentit thonë se protestuesit dëshirojnë ta përmbysin liderin e zgjedhur në mënyrë demokratike për të parën herë në Egjipt.
XS
SM
MD
LG