Ndërlidhjet

Forcat qeveritare nigeriane kanë vrarë të paktën 56 islamistë luftëtarë të Boko Haram, gjatë një operacioni nga ajri dhe toka, në veri-lindje të shtetit, lajmëroi sot një zyrtarë ushtarak.

Dy ushtarë janë lënduar në këtë operacion, gjatë luftimeve në malet e Alafas të shtunën, njoftoi përmes një deklarate një zëdhënës i këtij rajoni, kapiteni Aliyu Danja.

Asnjë medium ndërkombëtar nuk ka arritur ende të verifikojë këto shifra.

Ushtria në këtë shtet, shpesh raporton për numër të madh të viktimave nga aradhet e Boko Haram, që është një grup luftëtarësh që duan të vendosin ligjin e Sheriatit në Nigeri.

Por forcat e rendit, asnjëherë nuk japin të dhëna për numrin e humbjeve në aradhet e ushtrisë, apo të viktimave civile.

“Mbi 56 terroristë janë vrarë gjatë këtij operacioni, ku shumica prej kryengritësve të plagosur nga ikur nga luftimet. Armë, pajisje dhe makinat që i përkisnin terroristëve janë shkatërruar nga ushtria jonë”, tha Danja.

Mijëra veta kanë vdekur që kur Boko Haram nisi aksionet e veta të dhunshme kundër shtetit të Nigerisë, në vitin 2009.
XS
SM
MD
LG