Ndërlidhjet

BE: Thirrje për dialog dhe qeveri të koalicionit në Ukrainë


Stefan Fyle (djathtas) gjatë takimit me presidentin Viktor Yanukovich në Kiev

Stefan Fyle (djathtas) gjatë takimit me presidentin Viktor Yanukovich në Kiev

Komisionari i Bashkimit Evropian për zgjerim, Stefan Fyle, mbrëmë vonë u ka bërë thirrje zyrtarëve të lartë të Ukrainës dhe liderëve opozitarë që të ndërmarrin “hapa urgjentë” për formimin e qeverisë së koalicionit, për ta ndalur krizën politike, e cila po zgjatë tash e tre muaj.

Zoti Fyle u tha reporterëve në kryeqytetin Kiev se ka kërkuar që të dy palët të pajtohen për reformën kushtetuese, e cila do t’i kufizoj autoritetet e presidentit dhe do ta forcoj atë të parlamentit.

Fyle, poashtu, u ka tërhequr vërejtjen autoriteteve që të mos i keqtrajtojnë protestuesit, meqë sipas tij, është vështirë të fitohet besimi i demonstruesve nëse vazhdojnë “arrestimet, frikësimi, keqtrajtimi i protestuesve dhe i aktivistëve”.

Gjatë qëndrimit të tij në Kiev prej të martës, Stefan Fyle, është takuar me presidentin, Viktor Yanukovich, liderët opozitarë dhe pjesëtarët e shoqërisë civile.

Ai po përpiqet t’i ulë tensionet ndërmjet autoriteteve dhe protestuesve antiqeveri në Ukrainë.
XS
SM
MD
LG