Ndërlidhjet

Aeroplanët izraelit sulmojnë kufirin libanezo-sirian


Ilustrim

Ilustrim

Mediet ndërkombëtare raportojnë se aeroplanët izraelit kanë sulmuar pjesë të Libanit lindor në afërsi të kufirit me Sirinë.

Zyrtarët libanez të sigurisë citohen të kenë thënë se cak i sulmeve ishin “bazat raketore” të Hezbollahut që besohet se gjendeshin në zonën malore në kufi me Sirinë.

Forcat e armatosura izraelite nuk kanë komentuar zyrtarisht për këto pohime.

Mirëpo, jozyrtarisht burimet ushtarake u kanë thënë medieve ndërkombëtare se ka pasur “aktivitet të pazakonshëm të forcave ajrore” në atë zonë, dhe se cak kanë qenë disa kamionë që po bartnin armatim për luftëtarët e Hezbollahut në Siri.

Kufiri lindor i Libanit përdorët shpesh për kontrabandë.

Aeroplanët izraelit kanë sulmuar këtë zonë disa herë në dy vitet e fundit.
XS
SM
MD
LG