Ndërlidhjet

Kajro: Një i vrarë nga shpërthimet pranë universitetit


Ilustrim

Ilustrim

Raportet bëjnë me dije se të pakten dy shpërthime janë dëgjuar se kanë ndodhur sot në hapësirat jashtë Universitetit të Kairos në Egjipt.

Raportet i kanë cituar burimet mjekësore të kenë thënë se në mesin e të vrarëve, është edhe një gjeneral i policisë dhe tre persona të plagosur.

Identiteti i viktimave mbetet i panjohur.

Bombat shpërthyen disa minuta ndërmjet njëra tjetrës.

Bombar duken se kishin në shënjestër forcat policore, që janë vendosur në zonën e universitetit, e që kanë për qëllim parandalimin e protestave nga ish-mbështetësit e presidentit të përmbysur, Muhamed Morsi.

Që nga korriku i vitit të kaluar kur u përmbys presidenti Morsi, në Egjipt ka pasur shpërthime të shpeshta të dhunës.

Në dhunë zakonsiht janë përfshirë policia dhe anëtarët e partisë “Vëllazëria Myslimane”, e drejtuar nga Morsi.
XS
SM
MD
LG