Ndërlidhjet

Koretë duhet të demilitarizohen përmes dialogut


Presidenti kinez, Xi Jinping (Arkiv)

Presidenti kinez, Xi Jinping (Arkiv)

Presidenti kinez, Xi Jinping, ka thënë se të dy Koretë duhet të shfrytëzojnë dialogun që të arrijnë demilitarizimin e gadishullit, një referencë kjo që më shumë i shkon programit bërthamor të Koresë së Veriut.

Xi ka bërë këtë deklaratë më 3 korrik në Seul gjatë vizitës së parë presidenciale në këtë gadishull.

Presidentja e Koresë së Jugut, park Geun – huy, ka thënë se Seuli dhe Pekingu e kundërshtojnë çfarëdo testi të ardhshëm bërthamor të Phenianit.

Të dy liderët kanë thënë se shtetet e tyre gjithashtu e kanë për qëllim që të përfundojnë një marrëveshjen e gjatë të tregtisë së lirë në fund të këtij viti.

Koreja Veriore ka kryer disa teste të raketave gjatë javës së kaluar, gjest ky që është interpretuar si shfaqje e paknaqësisë ndaj vizitës së Jinpingut në Seul.

Kina është aleati kryesor i Kores komuniste.

XS
SM
MD
LG