Ndërlidhjet

Vriten tre policë në Afganistan


Ilustrim

Ilustrim

Zyrtarët afganë thonë se të paktën tre policë janë vrarë nga një bombë në skaj të rrugës në lindje të provincës Laghman.

Një zëdhënës i kësaj province tha se katër oficerë të tjerë u plagosën kur shpërthimi goditi një automjet të policisë në rrethin Badpakh.

Askush ende nuk e ka marrë përgjegjësinë për këtë sulm.

Kryengritësit talibanë shpesh kanë në shënjestër policinë afgane dhe ushtarët, si dhe forcat e koalicionit të udhëhequr nga SHBA-ja.

Shumica e trupave të koalicionit do të tërhiqen deri në fund të vitit, dhe forcat afgane do të marrin rolin udhëheqës në operacionet kundër talibanëve.

Dhuna e vazhdueshme ka shtuar shqetësimet për të ardhmen e Afganistanit mes tensioneve politike pas zgjedhjeve të diskutueshme presidenciale.

XS
SM
MD
LG