Ndërlidhjet

Tre amerikanët në Korenë V. kërkojnë liri


Kenneth Bae, njëri nga tre amerikanët që po mbahet në Korenë Veriore.

Kenneth Bae, njëri nga tre amerikanët që po mbahet në Korenë Veriore.

Tre shtetas amerikanë, të cilët po mbahen në Korenë e Veriut, janë shfaqur në një intervistë, duke i bërë apel Qeverisë së Shteteve të Bashkuara që të ndihmojë në sigurimin e lirisë së tyre.

Të tre ata, të cilët janë duke shërbyer dënimin me 15 vjet burg, kanë thënë se janë duke u trajtuar në mënyrë njerëzore, por kanë kërkuar nga autoritetet amerikane që të përfshihen më shumë në negociatat për lirimin e tyre.

Koreja e Veriut thotë se Jeffrey Fowled he Mathew Miller kanë kryer akte armiqësore që kanë shkelur statusin e tyre si turistë.

Personi i tretë, misionari koreano-amerikan, Kenneth Bae, është arrestuar në nëntor të vitit 2012 dhe është dënuar me punë të rëndë.

XS
SM
MD
LG