Ndërlidhjet

Mijëra njerëz kanë protestuar të martën në mbrëmje në Jerevan të Armenisë, kundër rritjes së çmimeve të energjisë elektrike.

Mbi 7,000 njerëz janë mbledhur në Sheshin e Lirisë, edhe pse policia, më herët, ka shpërndarë me topa uji një tubim të ngjashëm dhe ka arrestuar rreth 200 protestues.

Protestuesit kundërshtojnë vendimin për të rritur çmimin e rrymës për familjet për 16 për qind, nisur nga data 1 gusht.

Rrjeti i energjisë elektrike në Armeni është në pronësi të një kompanie ruse, e cila thotë se rritja e çmimit është e nevojshme për shkak se monedha kombëtare ka humbur në vlerë.

XS
SM
MD
LG