Ndërlidhjet

Turqi: Vriten tre ushtarë dhe një polic


Policia turke, foto nga arkivi

Policia turke, foto nga arkivi

Tre ushtarë dhe një zyrtar policor janë vrarë në lindje të Turqisë në një sulm të kryer nga anëtarët e Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PPK), thotë ushtria turke.

Ushtarët u vranë pasi një bomb me telekomand shpërtheu në një rrugë në qarkun Karliova, kur kaloi konvoji i ushtrisë në provincën lindore Bingol.

Në këtë sulm u plagosën edhe 6 ushtarë të tjerë.

Një zyrtar policor u vra nga militantët e PPK-së, në rajonin Hakkari, ku policia ishte duke mbyllur disa llogore të hapura nga rebelët.

Militantët e PPK-së kanë sulmuar për çdo ditë forcat qeveritare, që prej se Turqia filloi sulmet ajrore kundër kampeve të PPK-së në veri të Irakut më 25 korrik.

Turqia gjithashtu është duke sulmuar militantët e Shtetit Islamik në Siri.

XS
SM
MD
LG