Ndërlidhjet

Dëshmitarët thonë se 26 persona janë vrarë në verilindje të Bornos nga sulmuesit që besohet të jenë rebelë nga grupi ekstremist Boko Haram, raporton agjencia e lajmeve Associated Press.

Ali Abdulqasim tha se fshati i tij Kolori dhe fshati fqinj Baana-imam janë sulmuar mbrëmë vonë.

Abdulqasim tha sot se i shpëtoi sulmit duke u fsheur, dhe se kishte parë sulmuesit mbi kuaj teksa gjuanin me armë në drejtim të fshatarëve.

Edhe Abbas Gava, zëdhënës i një grupi civil të mbrojtjes tha se 26 persona kanë vdekur nga sulmi.

Ngritja e Boko Haram-it, në gjashtë vjetët e fundit ka shkaktuar vdekjen e rreth 20 mijë personave.

XS
SM
MD
LG