Ndërlidhjet

Kandidatja për presidente të Shteteve të Bashkuara, Hillary Clinton, ka bërë thirrje për unitet global, për të shtypur grupin militant të Shtetit Islamik (IS).

Tre kandidatët e Partisë Demokratike kanë nisur debatin e tyre mbrëmë në Ajoa me një minutë heshtje për viktimat e sulmeve terroriste në Paris.

“Ne nuk jemi në luftë me Islamin. Jemi në luftë me ekstremizmin e dhunshëm”, ka thënë Clinton.

Clinton, senatori Bernie Sanders dhe ish-guvernatori i Merilendit, Martin O’Malley – që të tre kanë bërë thirrje për përgjigje më të fuqishme kundër të ashtuquajturit Shtet Islamik.

Sanders dhe O’Malley kanë kritikuar Clintonin për mbështetjen e saj fillestare për pushtimin e Irakut nga SHBA-ja.

Clinton është favorite për nominimin nga Demokratët.

XS
SM
MD
LG